III Filar

To, co nazywamy trzecim filarem, jest w istocie dobrowolnym i dodatkowym oszczędzaniem na przyszłą emeryturę. Pierwsze dwa filary – ZUS oraz OFE – są obowiązkowe. Form dodatkowego oszczędzania jest wiele, a wybór odpowiedniego modelu zależy wyłącznie od nas samych. Jedną z metod systematycznego oszczędzania jest polisa na życie. Ma ona taką zaletę, że prócz dodatkowych środków na emeryturę, gwarantuje także ochronę w wypadku śmierci lub uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego.


Jeżeli zamierzamy oszczędzać  długoterminowo (co jest najlepszym wyborem), odpowiednim dla nas produktem będzie polisa inwestycyjna. Możemy też zdecydować się na ubezpieczenie z większą częścią ochronną, a mniejszą inwestycyjną, jeśli bardziej zależy nam na bezpieczeństwie naszych bliskich. Ubezpieczenia inwestycyjne powiązane są różnego rodzaju funduszami kapitałowymi. Towarzystwa dają nam wybór – czy chcemy opłacić składkę jednorazowo, czy też chcemy płacić regularnie. Do wyboru mamy także co najmniej kilkanaście (często kilkadziesiąt) funduszy, dzięki którym możemy pomnażać pieniądze na polisie.

Większość towarzystw daje nam możliwość częstej zmiany instrumentów, w które lokujemy nasze pieniądze. Krótko mówiąc – w każdym momencie mamy pełną kontrolę nad tym, jak duże ryzyko przyjmujemy i jak wysokie zyski możemy osiągnąć. Najczęściej kilkanaście razy w ciągu roku za darmo możemy zmieniać fundusze, odpowiedzialne za pomnażanie naszych pieniędzy. Jeżeli wybraliśmy opcję ze składką regularną – pamiętajmy o terminowym opłacaniu składek. Jeżeli zdecydowaliśmy się na składkę jednorazową – zawsze możemy dopłacić dodatkowe pieniądze do naszej polisy.

Jeżeli zdecydujemy, że pieniądze z polisy są nam niezbędnie potrzebne (przejście na emeryturę, większe wydatki), możemy zakończyć umowę. Zanim jednak się na to zdecydujemy, sprawdźmy, jaka jest wartość wykupu polisy – innymi słowy, ile w danym momencie dostaniemy pieniędzy. Nie warto rezygnować z umowy po okresie np. 5 lat. Może się bowiem wówczas zdarzyć, że otrzymamy mniej pieniędzy niż wpłaciliśmy składek. Pamiętajmy, że w wypadku naszej śmierci, na odszkodowanie może też liczyć nasza rodzina.