Ubezpieczenie kredytu

Ukradziono nam dokumenty lub karty płatnicze – taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Każdemu może się także przytrafić nieszczęśliwy wypadek, przez który straci zdolność do pracy. Jak wtedy spłacać kredyt, który niedawno zaciągnęliśmy? W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się ubezpieczenia finansowe. Na rynku znajdziemy zarówno produkty zabezpieczające przed skutkami kradzieży karty kredytowej, jak i ubezpieczenia chroniące przed skutkami bezrobocia.

 

  • Ubezpieczenie często dodawane jest standardowo do karty kredytowej - sprawdźmy dokładnie jego zakres
  • Sprawdźmy, jaki jest zakres ochrony w ubezpieczeniu dołączanym do kredytu.

 

Banki już po podpisaniu umowy o korzystanie z karty kredytowej proponują jej ubezpieczenie. Składka za ubezpieczenie jest najczęściej bardzo niska. Należy dokładnie przeczytać warunki umowy, aby przekonać się, czy zakres ubezpieczenia spełnia nasze oczekiwania. W przypadku ubezpieczenia kredytu (także tego na karcie), należy dokładnie zapoznać się z tzw. wyłączeniami, czyli np. powodami utraty pracy, za które zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności.

  • Upewnijmy się, jakie ryzyka są wyłączone spod ochrony ubezpieczeniowej

Składka za ubezpieczenie karty płatniczej albo kredytu najczęściej pobierana jest bezpośrednio z naszego rachunku bankowego. Ma to tę zaletę, że nie musimy na bieżąco pamiętać o opłacaniu składek. Do kart dokładane są prócz ubezpieczenia samej karty, także produkty NNW czy też ubezpieczenie turystyczne. Zapoznajmy się więc z umową, bo być może nie będzie potrzeby wykupywania dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na wakacje.

 

  • Składka pobierana jest najczęściej automatycznie, nie musimy więc martwić się o terminowe płacenie składek
  • Do kart często dodawane są inne usługi, np. assistance czy polisy turystyczne

 

Jak zabezpieczyć się na przyszłość?

przyszlosc

O tym, by zabezpieczyć swoją emeryturę, warto pomyśleć już na początku kariery zawodowej. Powód jest prosty: im dłuższy czas oszczędzania, tym większy komfort życia w przyszłości. Ponadto, jeżeli zaczniemy odkładać pieniądze odpowiednio wcześnie, oszczędności nie staną się dla nas dużym wyrzeczeniem – w zupełności wystarczy wówczas odłożenie nawet 200 zł miesięcznie.

Jak ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

dom

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, zabezpieczamy się finansowo nie tylko na skutek zniszczenia ścian budynku. Chronimy także wszystko, co znajduje się wewnątrz mieszkania. Umowa gwarantuje nam odszkodowanie w razie kradzieży, zalania czy zniszczeń spowodowanych przepięciem elektrycznym. Do ubezpieczeń dołączane są także często usługi assistance.

Jak ubezpieczyć się na wakacje?

wakacje

Wyjeżdżając na wakacje, ferie, czy zwykły wyjazd weekendowy, najczęściej martwimy się o utratę bądź zniszczenie bagażu. Umowa gwarantuje nam oczywiście pokrycie kosztów tego typu strat. Zakres ubezpieczenia jest jednak szerszy. To przede wszystkim gwarancja dostępu do lekarza i zwrot kosztów leczenia. A wiadomo, że nagła choroba szczególnie podczas pobytu za granicą nie jest sytuacją komfortową.

 

W przypadku utraty karty kredytowej w pierwszej kolejności powinniśmy powiadomić bank. Bank zastrzeże kartę i w ten sposób szkoda nie będzie się powiększać. Najczęściej nie musimy także powiadamiać ubezpieczyciela – wszystko odbywa się na linii bank-ubezpieczyciel. Podobnie jest zazwyczaj w przypadku ubezpieczeń dotyczących kredytów. Po zawiadomieniu banku, nasz kredyt powinien „spłacać się sam” przy użyciu ubezpieczenia. W zależności od umowy jaką podpisaliśmy, z polisy pokrytych zostanie kilka, kilkanaście rat, bądź nawet cały kredyt.

 

Zawiadom bank i ubezpieczyciela

O utracie karty kredytowej musimy zawiadomić przede wszystkim bank. W przypadku kredytu, pieniądze z polisy mogą być uruchomione nawet bez powiadamiania ubezpieczyciela.

Jakie odszkodowanie?

Bank zablokuje naszą kartę. Jeśli mimo tego ktoś zdążył dokonać nią jakichś transakcji, ubezpieczenie powinno pokryć nam straty.

Czy kredyt jest bezpieczny?

W umowie ubezpieczenia dodawanego do kredytu mamy zapis, ile rat kredytu może pokryć ubezpieczenie. Przeczytajmy więc dokładnie umowę, zanim ją podpiszemy.