Vademecum ubezpieczeń

 

Decydując się na jakiekolwiek ubezpieczenie, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, co i przed jakimi ryzykami chcemy chronić. Tylko dokładne zdefiniowanie własnych potrzeb da nam gwarancję, że zapłacimy za to, czego rzeczywiście potrzebujemy. Jeżeli decydujemy się na ubezpieczenie, zawsze warto porównać oferty kilku towarzystw. Nie chodzi tu tylko o sprawdzenie cen - pamiętajmy, że w ubezpieczeniu ważna jest nie tylko cena, ale przede wszystkim zakres ochrony. Gdy zdecydujemy już, jaka polisa jest nam potrzebna - dokładnie przeczytajmy umowę, zanim ją podpiszemy.

Trzeba także zaznaczyć, że w umowach ubezpieczeń występują często terminy i sformułowania, które mogą brzmieć dla klientów obco. Właśnie dlatego na stronie internetowej PIU publikować będziemy definicje terminów ubezpieczeniowych, a także wskazywać, jak należy czytać poszczególne umowy ubezpieczenia. To tu dowiesz się przed jakimi ryzykami może chronić umowa ubezpieczenia, czym jest suma ubezpieczenia, co to jest wyłączenie i gdzie zaczyna się, a gdzie kończy odpowiedzialność ubezpieczyciela. Dowiesz się także, w jaki sposób i jaki rodzaj dokumentów dostarczyć towarzystwu, by bez zbędnego oczekiwania  otrzymać należne odszkodowanie lub świadczenie.

 

  • Ubezpieczenia są ważnym elementem finansów zarówno pojedynczych gospodarstw domowych, jak również całej gospodarki
  • Produkty ubezpieczeniowe bazują na mechanizmie rozproszenia ryzyka i dotyczą zdarzeń przyszłych
  • Ubezpieczenia funkcjonują także jako makroekonomiczny "stabilizator gospodarczy". Łagodzą one bowiem szoki związane z występowaniem ryzyk, jak również same przyczyniają się do wzrostu PKB